Cihan Tekstil olarak sizlere sunduğumuz hizmetlerin detaylarına aşağıdan erişim sağlayabilirsiniz. Örnek modelleri görmek için aşağıdaki galerilerimizi ziyaret edebilirsiniz.

TEKSTiL YIKAMA NEDİR ?
Tekstil yıkama, dikim aşaması tamamlanmış, denim, keten  v.b. ürünlerin kumaşlarındaki haşılın sökülmesi, istenen renk ve efektlerin elde edilebilmesi, giyilebilir temizliğin sağlanması ve giyilebilir yumuşaklığın elde edilebilmesini sağlamak amacıyla uygulanan işlemlere verilen isimdir.

TEKSTiL YIKAMANIN ÖNEMİ NEDİR ?
Hazır mamul haline getirilmiş bir denim ürününe havasını kazandıran işlem öncelikle yıkamadır. Denim kumaşının yapısı itibariyle üretim sonrası yıkama veya terbiye işlemleri sürecine alınmadan kullanılması veya satılması, hem sağlık hem de kullanım açısından uygun değildir. İşte bu süreçte tekstil yıkama sektörü önemli bir yere sahiptir.

Cihan Tekstil SEKTÖREL OLARAK NEREDEDİR ?
Cihan Tekstil Yıkama bu sektörün liderlerinden biri olma yolunda emin ve kararlı adımlarla ilerlemektedir. CİHAN Tekstil Yıkama, kaliteli hizmet anlayışı ve koşulsuz müşteri memnuniyeti esasları çerçevesinde sektörü takip eden değil sektörü yönlendiren bir işletme olmayı hedeflemiştir. Çeyrek asırlık bilgi ve tecrübemizi sektöre yansıtabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Biz ne istediğinizi biliyoruz. Size özel çözümler sunuyoruz. Modayı bizimle yakalayın.

TEKSTiL YIKAMA ESASLARI ?
Yıkanacak ürünün ne tür bir yıkamaya tabi tutulacağı şu özelliklerine bakılarak tespit edinilir: Ürünün cinsi, istenen görüntünün ve tutumun nasıl olacağı, mamulün yıkama işlemlerine dayanıklılığı, kumaşın türü gibi ana kriterlere bakılır. Denim ürünlerin yıkanması işlemi oldukça zor ve deneyim gerektiren aşamalardan oluşur. Bu konuda yapılan araştırmalar ve deneyler sonrasında ortaya çıkan formüller, yıkanan kumaşlardan farklı renk ve etkiler elde edilmesini sağlar. Biz burada başlıca yıkama çeşitlerini inceleyeceğiz:

YIKAMA ÇEŞİTLERİ

 • ENZİM YIKAMA : Enzimler bir nevi proteindir, son yıllarda tekstil sektöründe kullanılmaya başlanmıştır, nişastayı ve selülozu parçalama özelliğinden dolayı yıkama sektöründe ön plana çıkmıştır. Ürünlerin zemin rengi, değişik tür ve sıcaklığa göre kullanılan enzimlerle yakalanmaya çalışılır.
 • TAŞ YIKAMA : Pomza taşı adı verilen volkanik doğal taşlarla yapılan yıkama şeklidir. Mamulün inceliğine ve kalınlığına veya istenen efektin azlığına veya çokluğuna göre değişik boyutlarda taşlar kullanılabilir. Taşla beraber enzim kullanılarak daha kısa zamanda mamule zarar vermeden belirgin bir efekte ulaşılabilir. Bu işleme ek olarak ağartma veya silikon yumuşatma işlemleri de yapılabilir.
 • ENZİM SÜPER TAŞ YIKAMA : Pomza taşı ve enzimler kullanılarak uygulanan yıkama türüdür.
 • BUZ YIKAMA : Denim mamullerinin çok açık tonda mavi renge indirgenmesi işlemidir. Bu işlemde potasyum permanganat veya sodyum hipoklorit kullanılır.
 • BİLİÇ YIKAMA : Buz yıkamada uygulanan yöntemle koyu tonda mavi rengin yakalanması işlemidir.
 • KAR YIKAMA : Pomza taşının permanganat içerisinde bekletilip sadece bu taş ile mamulün makinede işlem görmesidir.
 • AĞARTMA : Tekstil mamulünün (özellikle denim) renginin soldurulması işlemidir. Pamuklu mamullerde etkin olmaktadır. Bu bir nevi indirgeme reaksiyonudur. Potasyum permanganat veya sodyum hipoklorit kullanılarak bu işlem yapılmaktadır. İndirgen kimyasal maddelerin kapiler özellikteki pomza taşma emdirilmesi sonrasında sadece taş ve mamulün bir yıkama makinesinde işleme tabi tutulmasıdır.
 • SİLİKON YIKAMA : Silikon yağı adı ile bilinen makro veya mikro emülsiyonlar halinde kullanılan yumuşatıcılarla yapılan yumuşatma işlemidir.
 • TİNT (Kirli) YIKAMA : Farklı renk ve özelliklerde özel boyaların sıcak suda uygulaması ile yapılan yıkama türüdür. Ürüne kirli ya da antik bir görünüm vermek için uygulanır.

FASHION İŞLEMLERİ

 • ( SPREY – FIRÇA ) KİMYASAL: Ön yıkaması yapılmış veya yıkama sürecinden geçip kurutulmuş denim ürünlere uygulanan beyazlatma işlemidir. Ürünler şişme robotlara giydirilerek kumaş yüzeyinde oluşabilecek izler önlenmeye çalışılır. Şişme robotlara giydirilen ürünlere istenilen efekte göre uygun oranda potasyum permanganat uygulanır. Bu uygulama boya tabancasıyla yapılırsa ” sprey kimyasal ” fırça ile uygulanırsa ” fırça kimyasal ” denilir.
 • LOKAL BIYIK : Yıkama işlemi bitirilmiş; kurutulmuş ürünlere. Potasyum permanganat ve tint boyalarla bölgesel olarak uygulanan bıyık şeklidir.
 • LOKAL TİNT : Yıkama işlemi bitirilmiş; kurutulmuş ürünlere. Potasyum permanganat ve tint boyalarla bölgesel olarak uygulanan boyama işlemidir.
 • ZIMPARA : Denim ürünlere kullanılmış görünümü sağlamak ve yıpratarak değişik efektler elde etmek için, değişik niteliklerde su zımparalarıyla denim ürün üzerinde uygulanan yıpratma işlemine denir. Bu uygulama denim mamul ham halde iken yapılır.
 • BIYIK : Denim ürünlerde istenilen bölgeye su zımparasıyla uygulanan düz veya dalgalı, uzun ya da kısa çizgilere denir. Bu uygulama denim mamul ham halde iken yapılır.
 • ESKİTME : Denim ürünlerde istenilen bölgeye uygulanan ve uygulandığı bölgeyi kullanımdan dolayı yıpranmış görünümü vermeyi sağlayan işlemdir. Pantolonlarda genellikle paçalarda, cep ağızlarında bu uygulama gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama denim mamul ham halde iken yapılır.
 • DESTROY ( Lazer Destry ) : Denim ürünlerde istenilen bölgeye uygulanan aşırı yıpratma veya yırtma uygulamasına denir. Bu uygulama denim mamul ham halde iken yapılır.
 • KRİNKIL : Ürün üzerinde istenilen bölgeye istenen özellikteki kırıştırma efektinin özel kimyasallarla yüksek sıcaklıktaki fırında fikse edilerek uygulanması işlemine denir. Uygulama sonrası üründe kırışıklık – krinkıl efekti elde edilir. Ürün tekrar yıkansa dahi bu efekt kaybolmaz.
 • ÜTÜ İZİ : Bu uygulama denim mamul ham halde iken yapılır. Ütü izi bırakılmış efekti elde edilmiş olur.
 • REÇİNE : Bu uygulama denim mamul ham halde iken yapılır. Ürün şişme robotlara alınıp üzerine reçine ve fikse ettirici diğer kimyasallar uygulanır. Yüksek sıcaklıktaki fırında belirli bir müddet bekletilip reçine sıvısının kumaşa fikse edilmesi sağlanır. Bu uygulamadaki amaç ürün zemininde elde edilecek parlaklık efektini yakalamak, kumaşın daha ağır ve kaygan olmasını sağlamaktır.
 • KILÇIK : Bu uygulama denim mamul ham halde iken yapılır. İstenilen bölgeye bu uygulama için tasarlanmış olan makine ile plastik kılçıklar zımbalanır. Uygulamadaki amaç zımbalanan bölgelerin yıkama esnasında uygulanan yıkama efektini almamasını sağlamaktır. Yıkama sonrası bu kılçıklar alındığında üründe yandaki resimde görülen efekt elde edilmiş olur.

DOKUMA MAMULLERİNİN YIKANMASI : Yukarıda adı geçen tüm yıkamalar denim mamullerde uygulanmaktadır. Özellikle renkli gabardin mamullerde ağartma buz yıkama ve rodeo yıkamalar kullanılmaz. Dokuma mamullerin yıkanmasında özellikle kumaş konstrüksiyonu, dokuma ipliği tipi, dikiş ipliği tipleri temel kriterlerdir.

ÖRGÜ MAMULLERİNİN YIKANMASI : Yıkama işlemlerinde en riskli grubu oluşturan örgü mamullerin yıkanmasıdır. Özellikle taş yıkamaya tabi tutulan örgü mamullerde dayanıklı örgü ipliği tipleri seçilmelidir. Örgü mamullerin yıkanmasında karşılaşılan sorunlardan biride tüylenmedir. Tüylenmeyi etkileyen faktörler ; yıkamanın çeşidi ve örgü ipliği tipidir.